piątek, 9 maj 2025
  • Zapisane
  • Historia przeglądania
myslenice.ikc.pl
  • Ogłoszenia nieruchomości
  • Grupa KNC
  • 🔥
  • IKC
  • IKC TV
  • Materiały Partnerów
  • Kontakt
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
myslenice.ikc.plmyslenice.ikc.pl
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Search
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Masz już konto? Zaloguj się
Śledź nas
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
myslenice.ikc.pl > Magazyn Podhala > Józef Hakowski – honorowy obywatel Królewskiego Miasta
Magazyn Podhala

Józef Hakowski – honorowy obywatel Królewskiego Miasta

myslenice.ikc.pl
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-23 13:22
myslenice.ikc.pl
Udział
SHARE

Wczoraj minęła 159 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, najdłuższego i największego powstania narodowego. Wzięło w nim udział ok. 200 000 powstańców. Wśród nich był Józef Hakowski, herbu Nałęcz, honorowy obywatel Wolnego Miasta Królewskiego Krościenka na Dunajcem.

Józef Hakowski, jako powstaniec styczniowy uciekł, aby uniknąć represji do Galicji. To tu w Krościenku nad Dunajcem został bardzo gościnnie przyjęty i został aż do śmierci. Umarł 6 maja 1897 roku w Krościenku nad Dunajcem i został tu pochowany na miejscowym cmentarzu.

Kim był? Otóż to bardzo zasłużona postać. Urodził się Łowiczu 9 marca 1834 roku i był polskim złotnikiem i medalierem, artystą cyzelerem jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tej sztuki w całej Europie. Studiował rysunek i modelarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Nauki pobierał też w Fabryce Brązów Karola Mintera oraz cyzetera J. Fileborna, a także u srebrnika Karola Malcza. Studiował też historię literatury na Uniwersytecie we Wrocławiu, gdzie uciekł przed koniecznością wcielenia do austriackiej armii.

Po amnestii wrócił do Warszawy, a następnie wyjechał za granicę. Pracował w Wiedniu, Paryżu i Lyonie. Gdy wybuchło Powstanie Styczniowe wrócił i walczył, był ranny. Po Powstaniu wyjechał do Wiednia, tam po dekonspiracji był więziony na terenie monarchii austriackiej W 1864 roku zbiegł z więzienia. Uciekł do Londynu. Tam pracował w królewskiej fabryce złotych i srebrnych wyrobów. Potem założył własną cyzelernię. Uzyskał nawet tytuł cyzelera królowej Wiktorii. Potem mieszkał w Paryżu i z w Wiedniu, w końcu wrócił do Krakowa. Tam przyjaźnił się z Janem Matejką. W 1893 roku kupił nieruchomość w Królewskim  Mieście Krościenku nad Dunajcem. Zamieszkał na stałe od 1895 roku, gdzie zmarł dwa lata później, jako obywatel honorowy Królewskiego Miasta i został pochowany na tzw. starym cmentarzu.    

Ma on na swym koncie wiele znamienitych dzieł sztuki. Warto jednak zaznaczyć te związane z Krościenkiem nad Dunajcem. To tu w kościele jest pozłacana wieczna lampka, którą ofiarował w 1893 rok. Jak głosi historia było to wotum dla Matki Bożej Różańcowej Królowej Polski w Krościenku. Lampka tak została resztą przez niego podpisana. Jak do tego doszło? Otóż było to podziękowanie za ocalenie. Pewnego dnia umówił się bowiem z flisakiem na spływ Dunajcem. Miał płynąć z żoną i synem. Jednak się zgubił. Odnalazł go flisak, gdy modlił się z rodziną zagubiony w górach.     

Warto dodać, że był on synem powstańca styczniowego, oficera 4 Pułku Piechoty Liniowej Królestwa Kongresowego. Jego żoną była Irlandka Maria Ludwika Saxell.

 

FOT. Józef Hakowski z żoną Marią (ok. 1880), zdjęcie Awit Szubert ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/01/Hakowski_Jozef.png

ZAZNACZONE:ikcpodhale|Krościenko nad Dunajcem
Udostępnij ten artykuł
Twitter Email Copy Link Print
Poprzedni artykuł Kolorowy świat Kingi i Michałka
Następny artykuł Zamknięty most na Słowację
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Trusted Source for Accurate and Timely Updates!

Our commitment to accuracy, impartiality, and delivering breaking news as it happens has earned us the trust of a vast audience. Stay ahead with real-time updates on the latest events, trends.
FacebookLike
TwitterFollow
InstagramFollow
LinkedInFollow
MediumFollow
QuoraFollow
- Advertisement -
Ad image

Popular Posts

Wyremontowane tatrzańskie szlaki

Wyremontowane szlaki  otwarto symbolicznie z udziałem Szymona Ziobrowskiego, dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego i Artura Michalskiego,…

Dodane przez myslenice.ikc.pl

Płoną trawy, a z nimi zwierzęta…

Wiosna to czas, gdy niestety na Podhalu, Spiszu i Orawie często płoną wypalane trawy. Nie…

Dodane przez myslenice.ikc.pl

Wojciech Gerson w Okszy

Górskie pejzaże, scenki  z życia górali, a także akwarele etnograficzne Wojciecha Gersona można podziwiać w…

Dodane przez myslenice.ikc.pl

You Might Also Like

Magazyn Podhala

Dzień Sybiraka i 17 września w stolicy Pienin

Dodane przez myslenice.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ludźmierskie sacralia

Dodane przez myslenice.ikc.pl
Magazyn Podhala

Św. Kinga – oficjalnie Patronką Stolicy Pienin

Dodane przez myslenice.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ślubowanie Terytorialsów

Dodane przez myslenice.ikc.pl
myslenice.ikc.pl

 IKC to nowoczesne medium pełne znakomitej jakości zdjęć i tekstów. Znajdziecie u nas bieżące informacje ze swojego regionu i z całej Małopolski.

Z dnia na dzień liczba naszych czytelników rośnie, czyniąc portal doskonałym miejscem ludzi, którym leży na sercu dobro naszych małych Ojczyzn.

© 2024 – IKC sp. z o.o.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)

Wydawca: IKC sp. z o.o.
ul. Podole 60 (KPT), 30-394 Kraków

tel.: 600-015-060; e-mail: redakcja@ikc.pl;

Polityka prywatności

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Zgubiłeś hasło?