piątek, 9 maj 2025
  • Zapisane
  • Historia przeglądania
myslenice.ikc.pl
  • Ogłoszenia nieruchomości
  • Grupa KNC
  • 🔥
  • IKC
  • IKC TV
  • Materiały Partnerów
  • Kontakt
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
myslenice.ikc.plmyslenice.ikc.pl
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Search
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Masz już konto? Zaloguj się
Śledź nas
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
myslenice.ikc.pl > Magazyn Podhala > Ocalony kościółek p.w. Świętego Krzyża
Magazyn Podhala

Ocalony kościółek p.w. Świętego Krzyża

myslenice.ikc.pl
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-02 07:02
myslenice.ikc.pl
Udział
SHARE

Zabytkowy drewniany kościółek na Piątkowej Górze o mało nie spłonął  dokładnie 28 lat temu – 2 października 1994 roku. Na szczęście akurat, gdy wybuchł pożar z manewrów w Szczawnicy wracała specjalistyczna jednostka strażacka z Krakowa. Miała ona specjalny wysięgnik, dziki czemu szybko ugaszono zarzewie ognia.  W tej spektakularnej akcji w sumie wzięły udział 34 jednostki strażaków z powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego, a także myślenickiego i suskiego.

To co się wówczas wydarzyło nie tylko miejscowi rozpatrują w kategorii cudu. Bo gdyby nie szybka akcja, przypadkowo jadących strażaków drewniany zabytek, by nie ocalał z pożaru…  Kościółek ten ma piękną historię. Została najpewniej zbudowany pomiędzy 1728, a 1757 rokiem. Jak głosi legenda stanął on jako wotum za uratowanie życia kupcowi, którego napadli rozbójnicy. Kupiec wezwał Boga na pomoc i wtedy ukazał się krzyż, który skruszy zatwardziałe serca zbójników. W jego miejscu wytrysnęło źródełko „Pociesznej Wody”. To tu obok na wzgórzu wdzięczny kupiec wybudował kościół.. Z kolei prawdopodobnie zgodnie z historią postacią bogatego kupca mógł być wojewoda sandomierski Jan Wielkopolski. Zresztą rzeczywiście to on jest autentycznym fundatorem tej małej świątyni.

Choć kościółek stanął w XVIII wieku to początki sanktuarium sięgają tu jednak XVII wieku. Oddawano tu cześć figurce Męki Pańskiej, przy której Tomasz Mucharski, niewidomy z Chabówki miał odzyskać wzrok. To tu przybywali pątnicy.

Kościółek już podczas zaborów został skazany na zapomnienie. Niszczała polichromia, drewniana konstrukcja. Jak czytamy w dokumentach w 1860 roku niewiele pozostało z jego świetności. Świadczył o tym autor pierwszego przewodnika w Tatry – ks. Eugeniusz Janota. W 1901 roku nieco odnowiono świątynię. Miejscowy malarz ludowy pokrył dawne polichromie nowymi. Jednak aż do lat 60. XX wieku odprawiono jedynie dwie msze święte rocznie w stojącym na uboczu kościółku. Wszystko się zmieniło w 1965 roku. To wtedy ówczesny arcybiskup Karol Wojtyła zdecydował, że świątynią zajmą się Marianie z zakonu w Rdzawce. Ruszył remont. Już w 1967 roku kościół miał nową marmurową posadzkę.  Z kolei w 1975 roku nową polichromię namalował Józef Furyna. Prócz mszy zaczęto tu odprawiać nabożeństwa Maryjne w maju i październiku. Święcono też samochody z św. Krzysztofa.   

Trudny czas był przez ostatnie 10 lat XX wieku. Najpierw w 1991 roku skradziono bezcenne rzeźby wykonane w XVIII wieku przez ludowego artystę oraz barokową drogę krzyżową, potem 2 października 1994 roku wybuchł pożar. Centrum jego było na środku nawy, to tam strop przepalił się na wylot, a od gorąca stopiły się piszczałki organów. Jak potem udowodniono w śledztwie – kościółek został podpalony i to aż w dwóch miejscach. Ogień po użyciu łatwopalnej substancji przez podpalacza,  rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Na szczęście, gdy płomienie były coraz większe z manewrów ze Szczawnicy wracała specjalistyczna jednostka strażacka z Krakowa. Blisko byli i inni strażacy. Dzięki specjalnemu wysięgnikowi szybko ugaszono pożar. W akcji wzięły 34 jednostki strażaków z powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego, a także myślenickiego i suskiego. 3 października 1994 roku, czyli już kolejnego dnia, ks. kard. Franciszek Macharski wydał decyzję o odbudowie świątyni. Do tej roli został wyznaczony ks. rektor Zbigniew Wawrzyniak. Jeszcze w tym samym roku zaledwie po 3 miesiącach od tragedii wewnątrz odprawiono pasterkę. W 2002 roku kościołek konsekrował na nowo ks. kard. Franciszek Macharski, ówczesny metropolita krakowski.

W tej wielkiej uroczystości udział wzięli mieszkańcy Podhala, strażacy, artyści: Józef Furyna i Tadeusz Pawlik. Od tego czasu każdego roku w rocznicę pożaru odbywa się uroczystość w murach świątyni.

Tekst i fot.: Beata Szkaradzińska

http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/09/IMG_20210704_143513-Rozdzielczosc-Pulpitu.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/09/IMG_20210704_142537-Rozdzielczosc-Pulpitu.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/09/IMG_20210704_143253-Rozdzielczosc-Pulpitu.jpg
ZAZNACZONE:Chabówka|ikcpodhale|Piątkowa Góra|Pocieszna woda|Podhale
Udostępnij ten artykuł
Twitter Email Copy Link Print
Poprzedni artykuł Akrobacje w Pucharze Janosika
Następny artykuł Sadzili cisy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Trusted Source for Accurate and Timely Updates!

Our commitment to accuracy, impartiality, and delivering breaking news as it happens has earned us the trust of a vast audience. Stay ahead with real-time updates on the latest events, trends.
FacebookLike
TwitterFollow
InstagramFollow
LinkedInFollow
MediumFollow
QuoraFollow
- Advertisement -
Ad image

Popular Posts

Płoną trawy, a z nimi zwierzęta…

Wiosna to czas, gdy niestety na Podhalu, Spiszu i Orawie często płoną wypalane trawy. Nie…

Dodane przez myslenice.ikc.pl

„Goprówka” oficjalnie otwarta

 Nowy nowoczesny budynek na miarę XXI wieku mają ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krościenku…

Dodane przez myslenice.ikc.pl

Człowiek, kolega, ratownik

Grupa Podhalańska GOPR pomimo pandemii zrealizowała projekt we współpracy z  Horską Slużbą Pieninskeho Narodneho Parku. …

Dodane przez myslenice.ikc.pl

You Might Also Like

Magazyn Podhala

Dzień Sybiraka i 17 września w stolicy Pienin

Dodane przez myslenice.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ludźmierskie sacralia

Dodane przez myslenice.ikc.pl
Magazyn Podhala

Św. Kinga – oficjalnie Patronką Stolicy Pienin

Dodane przez myslenice.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ślubowanie Terytorialsów

Dodane przez myslenice.ikc.pl
myslenice.ikc.pl

 IKC to nowoczesne medium pełne znakomitej jakości zdjęć i tekstów. Znajdziecie u nas bieżące informacje ze swojego regionu i z całej Małopolski.

Z dnia na dzień liczba naszych czytelników rośnie, czyniąc portal doskonałym miejscem ludzi, którym leży na sercu dobro naszych małych Ojczyzn.

© 2024 – IKC sp. z o.o.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)

Wydawca: IKC sp. z o.o.
ul. Podole 60 (KPT), 30-394 Kraków

tel.: 600-015-060; e-mail: redakcja@ikc.pl;

Polityka prywatności

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Zgubiłeś hasło?