sobota, 10 maj 2025
  • Zapisane
  • Historia przeglądania
myslenice.ikc.pl
  • Ogłoszenia nieruchomości
  • Grupa KNC
  • 🔥
  • IKC
  • IKC TV
  • Materiały Partnerów
  • Kontakt
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
myslenice.ikc.plmyslenice.ikc.pl
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Search
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Masz już konto? Zaloguj się
Śledź nas
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
myslenice.ikc.pl > Magazyn Podhala > Obfitość 31. Prac Pienińskich
Magazyn Podhala

Obfitość 31. Prac Pienińskich

myslenice.ikc.pl
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-06 19:05
myslenice.ikc.pl
Udział
SHARE

31 tom „Prac Pienińskich” to bogactwo materiałów z różnych dziedzin życia i nauki. Dominują jednak teksty związane z naturą, kulturą i historią.

Ciekawe teksty o flisakach pienińskich napisał Krzysztof Miraj. Pierwszy pt. „Rozkład przestrzenny pochodzenia turystów na spływie flisackim w Pieninach w 2021 roku” to wnikliwa analiza dynamicznie odradzającego się po pandemii ruchu turystycznego w Pieninach na tle udokumentowanej dwuwiekowej historii spływów flisackich. Z kolei tekst pt. „Pienińskie dłubanki” to niezwykle interesujący artykuł o genezie pienińskich dłubanek i ich roli w gospodarczym i kulturowym rozwoju flisactwa pienińskiego. Do ciekawych należy i tekst  tegoż autora pt. „Pomnik flisaka w Toruniu”, opowiada on o ikonograficznym motywie flisaka w realizacjach rzeźbiarskich na terenie kraju.  

Na uwagę zasługuje epicka opowieść o Bazylim Hnatkowiczu pt. „Bazyli Hnatkowicz, rodem z Jaworek”, autorstwa Aliny Lelito. To tekst o potomku łemkowskich rodów, którego biografia jest typowym przykładem trudniej historii Rusinów na tle dramatycznych dziejów powojennej historii Polski. Inny podobnie dramatyczny aspekt ludzkiego losu zdeterminowanego kataklizmem wojny odnajdziemy w tekście Anety Dusik pt. „Niech żywi nie tracą nadziei”. Jest on poświecony martyrologii i wojennym losom Jana Dziewolskiego z Grywałdu, który podzielił los tysięcy Polaków, którzy przeszli przez katownię Palace, Monte Lupich, Auswitz i Mauthaussen.

Niezwykle wzruszający wątek „sprawiedliwych wśród narodów świata” odnajdziemy w opracowaniu Mateusza Gniazdowskiego. Jest ono poświecone postaci franciszkanina o. Maurycego Przybyłowskiego i jego heroicznej roli w ratowaniu polskich Żydów z Holokaustu oraz patriotycznej działalności na rzecz polskiego Spisza po II wojnie światowej.

Ważnym przyczynkiem do badań nad historią sztuki i rzemiosła artystycznego w okresie bujnego rozwoju sakralnej sztuki barokowej na Spiszu i jej związków z głównymi ośrodkami baroku w Europie jest artykuł pióra Andrzeja Skorupy pt. „Stolarstwo artystyczne w kościołach polskiego Spisza”.  

Z kolei publikacja M. Roszkowskiego pt. „Polska literatura o Spiszu, Orawie i Ziemi Czadeckiej” przybliża zagadnienia roli polskiej literatury w procesie odradzającej się świadomości narodowej na Kresach Południowych II Rzeczpospolitej. Istotną ciekawostką charakteryzująca ducha tej epoki i bohaterów tamtych wydarzeń jest spisana przez Stanisława Bojanowskiego legenda „O zbójniku lendackim”, autorstwa Wojciecha Halczyna, jednego z góralskich członków delegacji polskiego Spisza na konferencji pokojowej w Paryżu do prezydenta USA W. Wilsona.

„Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko nabierał sił w Szaflarach” to bardzo interesujący tekst Beaty Szkaradzińskiej, odsłaniający nieznane dotąd, nawet części badaczy, wątki biografii ks. Jerzego. Dotyczą one jego obecności na Podhalu i pobytów w Szaflarach. Autorce udało się dotrzeć do świadków i dokumentów przybliżających czytelnikowi zupełnie nieznaną część heroicznej biografii błogosławionego.

Z kolei barwne życie i błyskotliwą karierę sportową Stefana Kapłaniaka „Cenka” oraz jego drogę życiową od dziecięcych spływów w nurtach Dunajca aż do mistrzostwo świata i olimpijskie laury w Rzymie, Melborne i Tokio przybliżył czytelnikom Ryszard Remiszewski. To wyjątkowa biografia legendarnego sportowca z Pienin pt. „Cenek nie będzie już śnił o Dunajcu i ulicy flisackiej w Szczawnicy”.

Natomiast galerię wybitnych osób zasłużonych dla rozwoju i pielęgnowania rodzimej tradycji oraz kultury otwiera kolejny tekst autorstwa Ryszarda Remiszewskiego pt. „Januszowi Kamockiemu in memoriam”. To opowieść o „pomnikowej” sylwetce profesora Janusza Kamockiego, którego bogaty dorobek naukowy, patriotyczny życiorys i postawa społeczna zasługują na szczególnie miejsce w dorobku polskiej kultury. Tematykę tę wzbogacają biografie poświecone życiu i twórczości prymisty Jana Pacygi, autorstwa Anny Stączek pt. Jan Pacyga mistrz z Kacwina” oraz towarzysząca stuleciu urodzin spiskiego rzeźbiarza publikacja Sylwii Plucińskiej pt. „Spiski rzeźbiarz Andrzej Gombos”.

Uwadze miłośników eksploracji podziemnych struktur skalnych utworzonych przez naturę lub przez człowieka polecić można z kolei dwa interesujące materiały. Pierwszy jest o geologicznych, antropologicznych i kulturowych aspektach pienińskich jaskiń grot i sztolni autorstwa Jana Tyszkiewicza pt. „Jaskinie w Pieninach”. Drugi pt. „Spisz, wino i winnice” Beaty Szkaradzińskiej to opowieść na kanwie skalnych piwnic, labiryntów podziemnych korytarzy i kutych podziemnych nisz o historycznych i współczesnych tradycjach winiarskich na Spiszu, a także o renesansie kultury winiarskiej na tych terenach.

Cennym walorem wzbogacającym różnorodne spektrum tematów 31 Prac Pienińskich jest poezja autorstwa: Sławomira Słowika, Zofii Łukasz, Jakuba Żmidzińskiego, Marii Konopnickiej, Kazimierza Majerczaka, Kordiana Cypriana Joachima i Wiktora Baworowskiego, w której poza wątkami osobistych przeżyć i odniesień do transcendencji, niezmiennie podmiotem lirycznym pozostaje urzekające piękno pienińskiej natury.

(BES)   

http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/11/prace-pieninskie-31-1-1.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/11/prace-pieninskie-31-.jpg
ZAZNACZONE:ikcpodhale
Udostępnij ten artykuł
Twitter Email Copy Link Print
Poprzedni artykuł Nowa strategia – nowe wyzwania
Następny artykuł „Goprówka” oficjalnie otwarta
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Trusted Source for Accurate and Timely Updates!

Our commitment to accuracy, impartiality, and delivering breaking news as it happens has earned us the trust of a vast audience. Stay ahead with real-time updates on the latest events, trends.
FacebookLike
TwitterFollow
InstagramFollow
LinkedInFollow
MediumFollow
QuoraFollow
- Advertisement -
Ad image

Popular Posts

Romowie z Krośnicy mają film i publikację

Romowie z Krośnicy mają udokumentowane swą historię i wspomnienia. Właśnie wyszła o nich broszura pt.…

Dodane przez myslenice.ikc.pl

Burza, pioruny i wichura – jej skutki szybko znikają

Nad Podhalem szalały wichury i burze z mocnymi wyładowaniami. Szczególnie ucierpiała stolica Podhala. To właśnie…

Dodane przez myslenice.ikc.pl

Bł. Prymas i św. Papież łączą Niebo z ziemią

Niemalże miesiąc po beatyfikacji Podhale zebrało się na dziękczynieniu za bł. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa…

Dodane przez myslenice.ikc.pl

You Might Also Like

Magazyn Podhala

Dzień Sybiraka i 17 września w stolicy Pienin

Dodane przez myslenice.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ludźmierskie sacralia

Dodane przez myslenice.ikc.pl
Magazyn Podhala

Św. Kinga – oficjalnie Patronką Stolicy Pienin

Dodane przez myslenice.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ślubowanie Terytorialsów

Dodane przez myslenice.ikc.pl
myslenice.ikc.pl

 IKC to nowoczesne medium pełne znakomitej jakości zdjęć i tekstów. Znajdziecie u nas bieżące informacje ze swojego regionu i z całej Małopolski.

Z dnia na dzień liczba naszych czytelników rośnie, czyniąc portal doskonałym miejscem ludzi, którym leży na sercu dobro naszych małych Ojczyzn.

© 2024 – IKC sp. z o.o.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)

Wydawca: IKC sp. z o.o.
ul. Podole 60 (KPT), 30-394 Kraków

tel.: 600-015-060; e-mail: redakcja@ikc.pl;

Polityka prywatności

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Zgubiłeś hasło?